top of page

CHIRURGIA KOLANA

Bardzo często przyjmuję w gabinecie pacjentów cierpiących z powodu problemów ze stawem kolanowym. Szczegółowe badanie, znajomość anatomii i złożonej mechaniki kolana pozwala mi trafnie dobierać leczenie dzięki czemu pacjenci szybko wracają do zdrowia i aktywności sportowej, a także unikają powikłań w przyszłości.

Protokoły dotyczące rehabilitacji stawu kolanowego, jak również postępowania po leczeniu operacyjnym znajdą Państwo w zakładce rehabilitacja.

Uszkodzenie łąkotki

Uszkodzenia łąkotki dotyka najczęściej osób aktywnych. Prowadzone leczenie ma za zadanie doprowadzić do jej prawidłowego zagojenia i stabilności, przywrócić amortyzację i ochronę chrząstki stawu kolanowego.

W mojej praktyce staram się za wszelką cenę zachować łąkotkę stosując różne techniki szycia, rekonstrukcji, czy substytucji jej uszkodzonych elementów.

W przypadku uszkodzeń w strefie nieukrwionej (tzw.białej), bez szans na naprawę, stosowana często jest częściowa meniscektomia. Pamiętać należy jednak, że rozległość resekcji łąkotki ma wpływ na możliwość wystąpienia postępującego zwyrodnienia chrząstki.

rekonstrukcja więzadeł

Rekonstrukcja dotyczy najczęściej więzadła krzyżowego przedniego (ACL), rzadziej tylnego (PCL), więzadeł pobocznych (MCL, LCL) oraz kompleksu tylno-bocznego (PLC). Wykonuje się je w celu przywrócenia stabilności i pełnej wydolności stawu kolanowego.

rekonstrukcja chrząstki

Uszkodzenie chrząstki, zarówno w wyniku przebytego urazu, jak i postępującego długotrwałego procesu zwyrodnieniowego, stanowi spore wyzwanie dla ortopedy.

Dla zachowania fizjologii kolana kluczowa jest oś mechaniczna kończyny.

W prawidłowo wyosiowanej i stabilnej kończynie naprawa chrząstki możliwa jest z zastosowaniem różnych technik i implantów, takich jak: abrazja, mikrozłamania, kleje, membrany, przeszczepy chondrocytów, implanty syntetyczne, itd.

Osteotomia

Osteotomia polega na przecięciu kości celem korekcji osi kończyny i odciążenia przedziałów stawu kolanowego, gdzie doszło do uszkodzenia chrząstki lub celem jej ochrony.

endoprotezoplastyka

Wymiana stawu kolanowego dotyczy bardzo zniszczonych stawów, gdy wcześniejsze leczenie było nieskuteczne. Często zwyrodnieniu towarzyszy zaburzenie osi, a rekonstrukcja chrząstki nie jest możliwa. Sztuczne elementy, tzw. implanty to jedyna szansa na przywrócenie pełnego zakresu ruchu, jak również aktywności pacjenta.

bottom of page